TÜBİTAK’tan ‘yeşil dönüşüm odaklı’ program destek çağrısı

ANKARA (İGFA) – Temiz teknoloji alanındaki tahlillerin teşebbüslere dönüştürülmesi ve mevcut teşebbüslerin sayısının artırılmasının yanı sıra pak teknoloji girişimcilerinin ulusal ve global pazara hazırlanması amacıyla “GCIP Türkiye 2023 Hızlandırıcı Programı” kapsamında başarılı olan gruplar Ankara’da düzenlenen merasimle sahiplerini buldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, burada yaptığı konuşmada, Türkiye olarak, iklim değişikliğiyle çabada öncülük eden bir yaklaşım sergilediklerine dikkati çekti. Emine Erdoğan Hanımefendi himayelerinde yürütülen ‘Sıfır Atık Projesi’ yaklaşımın somut örnekleri olduğunu kaydeden Bakan Kacır, “Sınırda karbon düzenlemesiyle uyumlu bir emisyon ticaret sistemini ülkemizde hayata geçirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ulusal siyaset ve programlarımızı Avrupa Yeşil Mutabakatı ile ahenkleştirme sürecini de başlattık. Yeşil dönüşüm altyapımızı güçlendirerek ve gereksinim duyacağımız teknolojileri yerli ve ulusal imkanlarla geliştirerek, Türkiye Yüzyılı’nda ülkemizin yatırım, istihdam, üretim ve ihracat rotasında büyüme seyahatine devam edeceğiz.” diye konuştu.

Sağlanan dayanaklara ait bilgi veren Kacır, “Yenilenebilir güç, güç verimliliği ve etraf yatırımlarına sağladığımız teşviklerle 2017’den bu yana yatırım büyüklüğü 637 milyar lirayı aşan 10 bin 535 yatırımın önünü açtık.” tabirini kullandı.

Yenilenebilir güç kaynaklarının toplam elektrik kurulu gücü içindeki hissesinin yüzde 55’e ulaştığını vurgulayan Kacır, son periyotta yeşil yatırımları desteklemek için milletlerarası finans kuruluşlarıyla iş birliğini artırdıklarını anlattı. Kacır, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının katkılarıyla hazırlanan “Çelik, Alüminyum, Çimento ve Gübre Kesimleri İçin Karbonsuzlaşma Yol Haritaları” aracılığıyla bu stratejik dallarda alternatif teknolojilerin uygulanabilirliğini, beklenen emisyon düşüşlerini, gereken yatırımların boyutlarını ve uygulanacak siyasetleri belirlediklerini bildirdi

SEKTÖREL YOL HARİTALARI

“Sektörel yol haritaları” geliştirerek, geleceğe yönelik perspektif sunduklarına dikkati çeken Kacır, organize sanayi bölgelerinin (OSB), yeşil OSB’lere dönüşümünü hızlandırmak için, Dünya Bankası dayanaklı “Türkiye Organize Sanayi Bölgeleri Projesi”ni ve “Türkiye Yeşil Sanayi Projesi”ni devreye aldıklarını hatırlattı.

Bakan Kacır, yeşil büyümeye yönelik “Girişimcilik Takviye Programı (BiGG) Yeşil Büyüme Çağrıları”nı başlattıklarını girişimcilik projelerine 900 bin liraya kadar takviye sunduklarını belirterek, davetler kapsamında yeşil büyümeye hizmet eden öncelikli AR-GE ve yenilik bahislerinde 237 teşebbüsün hayata geçirilmesini sağladıklarını bildirdi. Global Pak Teknolojiler Girişimcilik Programı ile de girişimcilere takviye verdiklerini vurgulayan Kacır, “Programın geçtiğimiz yıl devreye aldığımız ikinci fazında ise 91 müracaat ortasından seçilen 28 ekip mentörlük ve hızlandırma eğitimine katılmaya hak kazandı.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir