Titanik’te ikinci felaket: 70 saatlik oksijen kalmış olabilir

ABD Kıyı Güvenliği, küçük denizaltıyla temasın dalışından yaklaşık bir saat 45 dakika sonra kesildiğini söyledi.

Tur şirketi OceanGate, gemideki beş kişiyi kurtarmak için tüm seçeneklerin araştırıldığını söyledi.

3 bin 800 metre derinlikteki batığa yapılan dalışlar da dahil olmak üzere sekiz günlük bir seyahat için bilet fiyatı yaklaşık 250 bin dolar.

Yetkililer, devlet kurumlarının, ABD ve Kanada donanmalarının ve ticari derin deniz firmalarının kurtarma operasyonuna yardım ettiğini söyledi.

Titanik’in enkazı, St John’s, Newfoundland’ın yaklaşık 700 kilometre güneyinde yer alıyor, lakin kurtarma vazifesi Boston, Massachusetts’ten yürütülüyor.

Kayıp geminin OceanGate’in beş kişiyi taşıyan ve çoklukla dört günlük acil durum oksijen kaynağıyla dalış yapan kamyon büyüklüğünde bir denizaltı olan Titan denizaltısı olduğuna inanılıyor.

ABD Kıyı Güvenlik Kumandanı Tuğamiral John Mauger, “Bu noktada 70 saat ile tam 96 saat ortasında bir mühlet yetecek oksijen olduğunu kestirim ediyoruz” dedi.

Titanik’in enkazını görmek isteyenler için vakit zaman küçük deniz araçlarıyla paralı cinsler düzenleniyor.

Enkaza yapılan birkaç günlük seyahatlerin maliyetinin on binlerce doları bulduğu belirtiliyor.

Okyanusa dalış ve çıkış dahil olmak üzere Titanik’in enkazına yapılan tıp yaklaşık sekiz saat sürüyor.

İNGİLİZ MİLYARDER DE DENİZALTIDA

Küçük denizaltılar çoklukla turistlere, Titanik’in kalıntılarını göstermek için dalma tecrübesi sunarken, bunun için turistler on binlerce dolar ödüyor.

ABD merkezli “OceanGate Expeditions” isimli firmaya ilişkin denizaltı ile Titanik tecrübesi yaşamak isteyenler ise koltuk başına 250 bin dolar veriyor.

Havacılık bölümünde hizmet veren Action Aviation’ın İngiliz sahibi milyarder Hamish Harding’in üvey oğlu Brian Szasz, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, babasının Titanik’e inen araçta bulunduğunu belirterek, herkesin dua etmesini istedi.

Daha sonra Szasz, kelam konusu paylaşımını silerek, “Annem kapalılık nedeniyle paylaşımımı ve ilgili başka paylaşımları silmemi istedi. Dayanağınız için teşekkürler.” tabirlerini kullandı.

Action Aviation’ın da olay öncesi Twitter hesabından “Denizaltı muvaffakiyetle hareket etti, Hamish şu anda dalıyor.” paylaşımında bulundu.

TİTANİK

Yapıldığı periyodun en büyük gemisi olan Titanik, 1912’de İngiltere’nin Southampton limanından ABD’nin New York kentine yaptığı birinci seyahat sırasında bir buzdağına çarparak batmıştı.

Gemideki 2 bin 200 yolcu ve mürettebattan en az bin 500’ü hayatını yitirmişti.

Titanik’in enkazı 1985’te keşfedilmesinden bu yana kapsamlı biçimde araştırılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir