Şanlıurfa Belediye Başkanı Kimdir? Şanlıurfa Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül Kimdir, Neler Yaptı?

6 Şubat’ta merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 büyüklüğündeki zelzeleden etkilenen 11 vilayet ortasında Şanlıurfa da yer almaktadır. Zelzelede büyük hasar alan vilayetler ortasında yer alan Şanlıurfa’nın belediye başkanlığını 31 Mart 2019 seçimlerinden bu yana Zeynel Abidin Beyazgül üstlenmektedir. Bu yüzden zelzeleden bu yana Şanlıurfa’da yaşananları yakından takip eden vatandaşlar tarafından Zeynel Abidin Beyazgül’ün açıklamaları ve yaptıkları da merak edilmektedir. Peki, Şanlıurfa Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül kimdir, kaç yaşında ve nerelidir? 

İşte, Şanlıurfa Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül hakkında merak edilenler:

Şanlıurfa Belediye Başkanı Kimdir?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen Mahallî Seçimlerde 516.202 oy alarak vazifeye gelen Zeynel Abidin Beyazgül’dür.

Zeynel Abidin Beyazgül Kimdir?

Zeynel Abidin Beyazgül, 15 Haziran 1957 tarihinde Şanlıurfa’da dünyaya gelmiştir. 

Eğitim hayatına memleketi Şanlıurfa’da başlayan Beyazgül, ilkokul, ortaokul ve lise tahsilini burada tamamlamıştır. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

Zeynel Abidin Beyazgül’ün Mesleği ve Siyasi Yaşamı

Zeynel Abidin Beyazgül, mesleğine avukatlık ile başlamıştır. 1985 yılında Şanlıurfa Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğü olarak vazifeye başlamıştır. 

1985 ila 1996 yıllarında Avukatlık yapmıştır. 1996 yılında Kayseri İncesi Noteri olarak vazifeye getirilmiştir. Daha sonraki yıllarda sırasıyla Viranşehir 1’inci, Adıyaman 3’üncü, Adıyaman 1’inci, Malatya 2’inci ve Şanlıurfa 5’inci noterliği misyonlarına atanmıştır. 

Noterlik mesleği müddetince oda başkanlığı ve lider yardımcılığı misyonlarını de üstlenmiştir. 2011 yılında Malatya Noter Odası Başkanı olarak görev yapmış, 2014 ila 2018 yıllarında Türkiye Noterler Birliği Lider Yardımcılığı misyonunu üstlenmiştir. 

Beyazgül’ün siyasi mesleği ise 2004 yılında başlamıştır. Aynı yıl AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı vazifesine getirilmiştir. 2015 ila 2018 yıllarında ise AK Parti Şanlıurfa Vilayet Başkanlığı misyonunu üstlenmiştir. 2018 yılında Milletvekilleri seçimlerinde aday olmak için Şanlıurfa Vilayet Başkanlığı vazifesinden istifa etmiştir. 

31 Mart 2019 Lokal Seçimlerinde ise AK Parti Şanlıurfa Belediye Lideri adayı olmuş ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı vazifesine seçilmiştir. 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir