SAHİM-SEN: Diş hekimleri hayal kırıklığı yaşadı

İSTANBUL (İGFA) – Diş doktoru takım sayısı açıklandı. Sağlık Bakanlığı, 2024 yılının ilk kere ve yine atama Diş Tabibi takım sayısını 286 kişi olarak duyurdu.

Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Sıhhat Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Genel Başkanı Özlem Akarken, “Atama bekleyen diş doktorlarından en az 1.000 diş tabibimiz atanma umuduyla bekliyorlardı. Maalesef sayı 286 kişi olarak listeye yansıdı” diyerek, durum tespitinde bulundu.

“Öğretim görevlisi ve eğitim hastanesi bile olmadan, daima yenisi açılan diş hekimliği fakültelerinden her yıl binlerce diş doktoru mezun edilmesi sonucu, 20 bine yakın atama bekleyen diş doktoru ile tabip enflasyonu meydana gelmişken, bu açıklanan 286 adet kadro Sağlık Bakanlığı Adalet Bakanlığı için toplum sıhhatimiz ve atama bekleyen tabipler için acı bir tasarruf oldu” diyen Akarken, üstelik açılan takımların içinde Adalet Bakanlığı’na bağlı cezaevlerinin de olduğunu söyledi.

VATANDAŞ DEVAYI ÖZEL KLİNİKLERDE ARIYOR

Akarken şu açıklamalarda bulundu: “Ağız Diş Sıhhat Merkezleri işçi yetersizliği ile bir arada materyal yetersizliği yaşamakta. Cezaevlerinde misyon yapan sıhhat işçisinin özlük haklarında düzenlemeler gözardı edilmekte ve atama görüp sonrasında kaideler hasebiyle istifa eden çalışanlar de mevcut. Ülkemizin sosyo-ekonomik durumu göz önünde bulundurulmadan, nüfus artışı hesaplanmadan, gerekli alt yapı hazırlığı yapılmadan devam eden bu süreç sonunda, kamudaki ağız diş sıhhati tedavileri sonuçsuz kalmakta vatandaşımız özel kliniklerde kaygısına derman aramaktadır” dedi.

DEFALARCA UYARMIŞ, 20 BİNE YAKIN DİŞ DOKTORU ATAMA BEKLİYOR DEMİŞTİK

Diş tabibi alım sayısı açıklanmadan evvel tekraren uyardığını tabir eden Akarken, “Atama bekleyen 20 bine yakın diş doktoru olduğunu söylemiştik. Kamuda Ağız ve Diş Sıhhati hizmeti alabilen hasta sayısının artırılması için, mevcut diş doktorlarına daha fazla MHRS açılması ile mevzuyu çözmeye çalışanların ağız ve diş sıhhati hizmetlerinin girişimsel süreçlerden oluştuğunu unuttuğunu değerlendirmekteyiz. Bakanlık bünyesinde kurulan, Türkiye yüzyılına yakışır ‘Ağız ve Diş Sıhhati Genel Müdürlüğü’nün tahlil odaklı çalışmalarını bekliyoruz. Ülkemizde Ağız ve Diş Sıhhati Hizmeti’nin tesirli ve geniş kitleye ulaşmasını sağlamak için, nüfusa dayalı diş doktoru planlaması ve ataması yapılmalıdır. Bu mevzuda Hazine ve Maliye Bakanlığı Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sıhhat Bakanlığı sorunu çözecek mercilerdir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir