Oyları eriyen AKP yönetimi, umudunu Erdoğan’ın mitinglerine bağladı

Geçen kış aylarında döviz kurlarındaki artış ve yüksek enflasyon nedeniyle AKP’nin oylarında düşüş yaşanmış ve bu düşüşü AKP’li kurmaylar da doğrulamıştı.

Daha evvel AKP’ye oy veren seçmenlerin büyük bir kısmının “artan enflasyon nedeniyle seçimlerde faturayı AKP’ye keseceği” konuşuluyordu. Lakin seçimlere sekiz ay kala parti idaresi “sahayı yeniden topladıklarına” inanıyor. Parti idaresi bu durumdaki en tesirli ismin ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu lisana getiriyor. “Cumhurbaşkanı alana indi, teşkilatlar rahatladı” değerlendirmeleri yapılan AKP’de, Erdoğan’ın da 2023 için önceliğinin “Cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğunun” altı çiziliyor. Buna nazaran Erdoğan, seçim stratejisini Cumhurbaşkanlığı seçimleri üzerine kuracak. Parlamento seçimleri içinse yetkiyi “teşkilatlara bırakacak”. Lakin Erdoğan, teşkilatların çalışmasının akabinde milletvekilleri listesini de “tek tek inceleyecek”. Partinin parlamentodaki mevcut milletvekili sayısının altına düşmesi durumunda Erdoğan’ın faturayı direkt “AKP idaresine keseceği” vurgulanıyor.

“İÇLERİNDE TARTIŞMA VAR”

AKP’de, küskün seçmenin tercihini seçimlerde tekrar AKP’den yana kullanacağı değerlendirmeleri de yapılırken bu durumun en kıymetli nedenleri ise şöyle sıralanıyor:

“6’lı masa dağınık manzara sergiliyor. 6 siyasi partinin liderinden gerek Cumhurbaşkanlığı seçimleri gerekse parlamento seçimlerinde partilerin ortak liste üzerinden mi yoksa kendi listeleri üzerinden mi milletvekili belirleyeceği bile net değil. Muhalefetin cumhurbaşkanı adayı belirli değil. Hâlâ kendi içlerinde büyük tartışmalar var. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aday olmak istiyor lakin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını istemeyen partiler var. İYİ Parti alana Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı sürmek istiyor. Hatta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da gönlü aday olmaktan geçiyor. Bu belirsizlik alana yansıyor. Vatandaş, bu dağınık manzara karşısında yine AKP’ye yöneliyor. MHP’nin de mitingleri muhalefetin beklentilerinin çok üzerinde. MHP’nin de AKP’nin de alanda durumu yeterli. Kış aylarında anketçiler İYİ Parti’nin 2023 seçimlerinde yüzde 20’lerde oy alacağını argüman ediyordu, artık ise kimsenin sesi çıkmıyor. Nerede bu oy oranları? CHP ise kendi içinde karışıklık yaşıyor. CHP’de de her baştan bir ses çıkıyor. CHP, HDP’yi nasıl görüyor, bunu bile saha için net çizemiyor. Vatandaşın muhalefete itimadı azalıyor. ‘Yaparsa tekrar iktidar yapar, Türkiye’nin sıkıntılarını iktidar çözer’ anlayışı alanda yükselişe geçiyor.”

“İCRAATLARIMIZ BAŞLAMADI”

AKP kanadı, Erdoğan’ın iktisat maksatlarına yönelik açıklamalarının da “sahada yankı bulduğunu” argüman ediyor. Toplumsal konut projesine ağır talep olduğunu” söz eden AKP kanadından, “Daha icraatlarımızın büyük bir kısmı başlamadı. Aralık, ocak ayı üzere EYT meselesini da çözmeyi hedefliyoruz. Bununla birlikte yine minimum fiyat, emeklilerin aylıkları üzere düzenlemeler gündeme gelecek. İktisattaki iyileştirmeler, vatandaşı tekrar Cumhur İttifakı’nda birleştirecek. Bunun yanı sıra muhalefet terörle gayret, dış siyaset bahislerinde da belirleyici bir hal sergileyemiyor. Suriye siyaseti bile net değil. Yurttaş bunları da görüp, değerlendiriyor” açıklamaları yapılıyor.

İKTİDARIN İDDİALARI

– 6’lı masa dağınık imaj sergiliyor

– 6’lı masanın “Kılıçdaroğlu rahatsızlığı” var

– YETERLİ Parti’nin yüzde 20 oyu nerede?

– Muhalefet alanda güç kaybediyor

– CHP’de “Her baştan bir ses çıkıyor”

– Mitingleri görünce anketçiler sustu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir