KKTC’de Asya kaplan sivrisineği tespit edildi

Bakanlığın yazılı açıklamasında, Girne bölgesinde kurulan ergin sivrisinek yakalama tuzaklarından birinde Asya kaplan sivrisineği belirlendiği, yapılan incelemeyle tipe has karakteristik özelliklerin fotoğraflanıp kayıt altına alındığı bildirildi.

KKTC Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi sıhhiye gruplarınca, sivrisinek çabasının bilhassa tıbbın görüldüğü bölgelerde titizlikle sürdürüldüğü ve gerekli tüm tedbirlerin alındığı vurgulanan açıklamada, sivrisinekle uğraşta toplumsal iştirakin kıymetine işaret edildi.

Asya kaplan sivrisineğine karşı vatandaşlardan önlem almaları istenen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Asya kaplan sivrisineği, küçük su birikintilerinde çoğalıp gelişebilmektedir. Kendi konutumuzda, bahçemizde, balkonumuzda bulunan üreme ve hayat alanlarını tespit edip buralarda kolay tedbirler almak çok değerlidir. Saksı altı kapları, süs havuzları, hayvanlar için bıraktığımız sular, bu sivrisineklerin en kolay üreme alanlarıdır. Yapmamız gereken tek şey, bu suları haftada bir değiştirmektir. Vatandaşlarımızın yağmur sebebiyle su dolmuş olan depo ve gibisi kapları boşaltarak sivrisinek üreme alanı oluşmasına karşı alacağı önlemler kıymet arz etmektedir.” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir