Karavanlar, tiny house, prefabrik konut ve bungalovlara deprem sonrası talep bir hayli artmış görünüyor…

Haberde şu ayrıntılar paylaşılıyor:
İstanbul’un çeperlerinden Çanakkale’ye, Muğla’dan Kırklareli’ne kadar Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde tiny köyler oluşmaya başladı.
Özellikle İstanbul’da yaşayanların meskenlerine sarsıntı testi yaptırıp binalarının çürük olduğunu öğrenenlerden büyük bir kısmı Göktürk, Kilyos, Şile, Çekmeköy üzere bölgelerde arsa satın alıp ya da kiralayıp tiny house yaptırıyor.
Kimileri de sarsıntıya dayanıksız meskenlerini bırakıp karavan parklarına yerleşiyor ve işlerine buralardan gidip geliyor. Talebin bu kadar yükselmesinde yeni yapı stokunun talebin altında kalması ve konut fiyatlarının alım gücünün çok üzerinde yükselmesi tesirli oluyor.
Öyle ki bir ailenin İstanbul’da sağlam 2±1 mesken almasının maliyeti ortalama 4 milyon TL’den başlarken bir tiny house, karavan, prefabrik konut, bungalovun maliyetleri niteliğine nazaran taban 300 bin ila 1,5 milyon TL’ler düzeyinde.


Türkiye’nin bir zelzele ülkesi olduğu ve 6 milyon çürük yapı stokumuzun bulunduğu gerçeğinin hatırlanması insanları çürük yapılardan kurtulma konusunda harekete geçirdi.
Ancak dönüşüme muhtaç konutlarda yaşayanların dönüşüm sürecinde taşınacakları sarsıntı güvenlikli konutların azlığı, kira ve satış fiyatlarının çok yüksek olması insanları alternatif arayışlarına yönlendiriyor.
Kahramanmaraş zelzeleleri sonrasında 11 vilayette yaşanan zelzele felaketinin körüklediği zelzele kaygısıyla tahlil arayışları tiny house, karavan, prefabrik mesken, bungalovlar ile bunların yerleştirileceği arsa ve topraklara yönelik talebi patlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir