Beşiktaş’ta Valerien Ismael dönemi sona erdi!

Beşiktaş, Teknik Yönetici Valerien Ismael ile yollarını ayırdı. Siyah beyazlı yöneticiler, Fransız teknik adam ile 350 bin Euro karşılığında fesih süreçlerini tamamladı.

Beşiktaş’ta artık gözler yeni teknik adamın kim olacağına çevrildi. Valerien Ismael’in ayrılığını bildiren resmi açıklamanın kısa bir mühlet içinde yapılması bekleniyor.

Spor Toto Üstün Lig’de 11. hafta geride kalırken, siyah-beyazlılar 5 galibiyet, 4 beraberlik ve 2 yenilgi ile topladığı 19 puan ile 5. sırada yer aldı.

Valerien Ismael’i ayrılığa götüren sebepler

İşte Valerien Ismael’in Beşiktaş’a geldiğinden bu yana yaptıkları ve yaşanan süreç:

– Gelir gelmez katiyen 3-4-3 oynatacağını ve geçmişte çalıştırdığı grupları 150 maç bu sistemle oynattığını açıkladı. Lig bitinceye kadar da 3-4-3 oynattı.

– Yeni dönem planlamasını yaparken tüm transferler 3-4-3’e nazaran yapıldı ve yaklaşık 45 gün yalnızca 3-4-3 formasyonu çalışıldı. Lakin; transferlerden sonra stoper eksikliği kendini çok net aşikâr etti.

– Futbolla ilgili herkes, Beşiktaş’ın yeni dönemde 3-4-3 oynamasını bekleyip, tartışmalarını bunun üstüne yaparken, ligin başlamasına 6 gün kala bir anda her şeyden vazgeçip Sampdoria hazırlık maçıyla 4’lü sisteme geçiş yaptı ve bir daha 3-4-3’e dönmedi.

– Fransız teknik adamın bu çok ani karar değişikliğinde, hazırlık maçlarında oynanan futboldan hiç de şad olmayan ve toplumsal medya vasıtasıyla kendisini daima eleştiren taraftarların çok tesirli olduğu tezleri azımsanmayacak düzeydeydi.

– Beşiktaş, oyun gücü olarak lige güzel başlasa da, ikinci haftada 3-0 öne geçilen ve 3-3 bitirilen Alanyaspor maçı taraftarda adeta bir patlamaya yol açtı.  Bu maçta grubun 10 kişi kalması  ve açıkça görülen hakem kusurlarına karşın, taraftarın tüm algısı kadronun 60-65 dakika büsbütün defansa çekilmesi üzerineydi ve hoca ile taraftar ortasındaki birinci kopma resmen başladı.

– Beşiktaş’tan puan alan ekiplerin oyun niyeti ve puan aldıktan sonraki açıklamaları daima birebir istikametteydi ve bu açıklamaların alandaki karşı uygulamalarına bir tahlil üretemedi. Bu açıklama ‘Beşiktaş’ın 60 yahut 70’den sonra oyundan düşeceğini biliyorduk ve planımızı buna nazaran yaptık’ açıklamalarıydı.

– Oyunu kâfi düzeyde okuyamaması ve yaptığı değişiklikler daima tenkit konusu oldu. Hatayspor maçında da devrenin bitiminde Muleka’yı oyundan çıkarması, Josef’i çok fazla oyunda tutması işaret edilen yanlışlardandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir