Almanya’da içinde 1500 balığın bulunduğu dev akvaryum patladı

Almanya’nın başşehri Berlin’de içinde 1500 balığın bulunduğu 16 metre yükseklik ve 11,5 metre çapındaki dev akvaryumun metal yorgunluğu nedeniyle patlamış olabileceği bildirildi.

Berlin Eyalet İçişleri Senatörü Iris Spranger, basına yaptığı açıklamada patlamanın nedeni hakkındaki araştırmaların şimdi tamamlanmadığını lakin birinci bulguların metal yorgunluğu halinde olduğunu söz etti.

Berlin İtfaiye Basın Sözcüsü James Klein de balıkların kurtarılmasının öncelikleri olduğunu belirterek çalışmaların bir müddet daha devam edeceğini söyledi.

Klein, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Saat 05.45’te bize ihbar geldi. Gerimde gördüğünüz Aqua Dom’a geldik. Bu silindir halinde çok büyük bir akvaryum. İçinde 1 milyon litre su ve 1500 balık bulunan akvaryum patladı ve tüm su boşaldı. Yer altı otoparkı ve yanda bulunan Doğu Almanya Müzesi’nin bir kısmında çok büyük ziyan oluştu” dedi.

İki kişinin hafif yaralandığını aktaran Klein, olay yerine 400 şahısla müdahale ettiklerini ve binadan tahliye süreci gerçekleştirdiklerini anlattı.

Klein, binanın statik güvenliği ve alt kattaki akvaryumlarda bulunan balıkların oradan çıkarılıp öteki yere götürülmesi süreçlerinin devam ettiğini, bu nedenle bir müddet daha çalışmaların süreceğini kaydetti. James Klein, oluşan hasarın maliyeti konusunda bir şey söyleyemeyeceğini tabir etti.

Berlin’deki Radisson otelinin iç bahçesinde bulunan silindir biçimindeki dev akvaryum sabah saatlerinde şimdi belirlenemeyen nedenle büyük bir gürültü ile patlamış, binanın kapıları ve başka eşyalar sokağa savrulmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir