24 ayar altın boyalı “ince belli”

Rize’de 2008 yılında hayırsever iş insanı Talip Kahraman tarafından onarılan eski ilkokul binası, Talip Karaman El Sanatları Merkezi olarak hizmete açıldı.
Merkezde halk eğitim müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren cam süsleme atölyesinde 4 usta öğretici, bayanlara eğitim veriyor.

İnce belirli çay bardağı, vazo, kadeh, plaket üzere farklı cam eserlerinin 24 ayar altın ve platin suyuyla boyanarak hazırlandığı merkezde, kursiyerler hem meslek öğreniyor hem de ürettikleri eşyaların satışından aldıkları hisseyle aile iktisadına katkı sağlıyor.

Oldukça dikkat gerektiren çalışmalarda bir kişi günlük ortalama 60 ince muhakkak çay bardağı deseni işleyebiliyor. Desen zorluğuna nazaran kimi vazoların işlemesi bir ayı bulabiliyor.
Ürünlerin fiyatı, istenen desen ve imal mühletine nazaran değişiyor. Altın boyalı 6’lı ince aşikâr çay bardağı grubu 600 liradan başlayan fiyatlarla alıcıya ulaşıyor.

Kadınların elinde süslenen cam eserler, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve büyük firmalar tarafından ikramlık eser olarak tercih edilirken, genç kızların çeyizlerini de süslüyor.

.

“YURT DIŞINA DA GÖNDERİLİYOR” 

Cam eserler, Rize’deki kimi teşebbüsçüler ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce az da olsa yurt dışına gönderiliyor.

Rize Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yavuz Yıldırımkaya, AA muhabirine, bayanların kendi ürettikleriyle mesleğe adım attıklarını ve gelir elde ettiklerini söyledi.

.

Ürünleri Türkiye’nin çeşitli kentlerine gönderdiklerini belirten Yıldırımkaya, “Çay Rize’nin vazgeçilmez bir eseri. Çayın anavatanı. Çay ile ilgili bütün pahalara sahip çıkıyoruz. Çayın yanında olmazsa olmaz ince belirli çay bardakları üretiyor, tüm Türkiye’ye gönderiyoruz.” dedi.
Yıldırımkaya, çay bardaklarına büyük talep olduğunu belirterek, “Bir manada ince belirli çay bardağını tanıtıyoruz. Hatta Japonya’ya kadar gitti. Tanıtımlarda özel dizaynlar ilgi görüyor. Altın yaldızlı eserler ilgi görüyor. Gayemiz büyük, ileriye dönük projemiz var. Yurt dışına daha fazla açılmayı düşünüyoruz. Çeşitli kurum kuruluşlarla çalışıyoruz. Milletlerarası etkinliklerde çay tanıtılırken bu bardakların da tanıtılmasını hedefliyoruz.” diye konuştu.

.

“KADINLARIN İMZASI” 

Usta öğretici Hatice Çolak Büyüköz ise her yapılan eserin kendine has özelliği olduğunu ve farklı bir gayret gerektirdiğini anlattı.
Türkiye genelinden çok talep geldiğini aktaran Büyüköz, şunları söyledi:
“Kurumlar bazlı ve çeyizlik olarak en fazla altın yaldızlı eserler tercih ediliyor. Muğla, Hakkari, Şırnak, Edirne üzere birçok valilikten talep aldık. Bir kuruma eser yaptığımızda bu Türkiye’nin dört bir tarafına yayılıyor. Valiliğe eser ürettiğinizde, vilayetteki öbür ünitelere ve odalara da eser üretiyorsunuz. İşinizi uygun yaptığınız vakit gerisi geliyor. Devlet kurumu olduğumuz için reklamı değil, işimizi düzgün yapıyoruz. Onların bize geri dönüşü oluyor. Gayemiz işimizi düzgün yaparak çay ve fabrika haricinde bayanlara gelir getirici bir kesim oluşturmak.”
Büyüköz, merkezin açılışından itibaren çalışmalara 4 usta öğretici olarak öncülük ettiklerini belirterek, kelamlarını şöyle tamamladı:

.

“İşinizi severek yapıp güzel geri dönüşler alınca daha düzgün işler yapmak için çalışıyorsunuz. Her bir esere baktığımızda bizim imzamız. Kaç kişinin kıssasına ortak oluyorsunuz. Hiç birbirimizin öyküsünden haberimiz yokken herkes birbirinin kıssasında.” AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir