1600 yıllık ‘iblis katili kılıç’ bulundu

Japonya’nın Nara kenti yakınlarında bulunan Tomio Maruyama mezar höyüğündeki hafriyatlar sırasında “kötü ruhları kovmak ve onlarla savaşmak” için yapılmış olabileceği öne sürülen devasa kılıç bulundu.

“İblis katili” kılıcı bulan arkeologlar, yaklaşık 1600 yıllık için “olağandışı” ve “şaşırtıcı” tabirlerini kullandı.

Japonya’da, M.S. 250 ila 538 yılları ortasında yaşanmış olan Kofun Devri’nden kalma kılıcın, yaklaşık 2 metre uzunluğunda olduğu belirtildi.

Arkeolog ve antik Japon kılıç uzmanı Stefan Maeder, “[Bu kılıçlar] yüksek sosyetenin itibarlı nesneleridir” dedi.

Nara eğitim kurulu ve kentin arkeoloji enstitüsünden yapılan açıklamada araştırmacılar, “Japonya’daki en büyük demir kılıç” sözünde bulundu.

Araştırmacılar, bu boyuttaki bir kılıcın savaşlarda kullanılamayacak kadar büyük ve ağır olduğunu söyledi. Bu nedenle kılıcın muhtemelen ölen kişiyi makus ruhlardan korumak için ya da ölen kişinin vefattan sonra berbat ruhlarla savaşabilmesi için gömüldüğü ileri sürdü.

Nara Eyaleti Kashihara Arkeoloji Enstitüsü Müdür Yardımcısı Kosaku Okabayashi Kyodo News’e yaptığı açıklamada, “(Bu keşifler) Kofun devri (MS 250-538) teknolojisinin hayal edilenin ötesinde olduğunu ve o periyoda ilişkin metal işçiliğinin başyapıtları olduğunu gösteriyor” dedi.

RUH KAÇIRAN BRONZ AYNA

Kılıcın yanı sıra arkeologlar mezar höyüğünde bronz bir ayna da buldular. Aynanın yaklaşık 60 cm uzunluğunda ve 30 cm genişliğinde olduğunu söylediler.

Cumhuriyet’te yer alan habere nazaran, araştırmacılar ayrıyeten, aynanın da berbat ruhları uzak tutmak için kılıç ile birlikte gömülmüş olabileceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir